علی به شرط فاطمه و فاطمه به شرط علی!

امشب شب شهادت بزرگ‌مرد تاریخ، امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام بود. خواستم نوشته‌ای کوتاه به این مناسبت آماده کنم که به نحوی هم مدح حضرت علی باشد و به نحوی پندآموز. امام علی در یک کلام اسوه خوبی‌ها بود و هست. از کرامات ایشان کم گفته نشده و کم هم شنیده نشده است. به فراخور کار مشاوره ام موضوعی را که بیشتر با آن مواجه بودم ذکر می‌کنم. بارها همسرانی را دیده‌ام که باهم اختلاف داشته و هریک از دیگری می‌خواهد تغییر کند و انسان درستکاری شود تا طرف مقابل هم چنین کند. گاه شنیده می‌شود که مرد به زن می‌گوید: زن باید مثل فاطمه باشد و زن هم بلافاصله در جواب می‌گوید هر وقت تو علی شدی من هم فاطمه می‌شوم و یا برعکس. تصور چنین بحثی بین همسران، نتیجه باطل آن را معلوم می‌کند.
امشب شب شهادت حضرت امیرالمؤمنین است و همچنین لیلة القدر است به تعبیری لیلة القدر فاطمه است، مناسبت را بهانه می‌کنم که در موضوع بالا جملاتی گرچه بدیهی و آشنا اما در خور تفکر  و کارگشا برای زندگی امروز از زندگی حضرت علی و فاطمه بنویسم.


بزرگی می گفت: اگر کسی بگوید علی، علی بود چون فاطمه را داشت و فاطمه، فاطمه بود چون علی را داشت، ظلم بزرگی در حق این دو بزرگوار کرده و ایشان را نشناخته است. چراکه علی مشروط به فاطمه نبود و فاطمه مشروط به علی نبود. علی برای محبت کردن شرط نمی‌گذاشت به همین دلیل محبت و یتیم‌نوازی‌اش حتی به مخالفان خود هم می‌رسید. علی شب‌ها نان در خانه‌ها می‌برد تا کسی او را نشناسد و مبادا شرمنده شود پس علی به شرط تشکر و شناخته شدن محبت نمی‌کرد. فاطمه، فاطمه بود حتی اگر همسری چون علی نداشت و عفت و محبت و ایثار خود را مشروط به رفتار علی نمی‌کرد. فاطمه برای کم توقع زندگی کردن از علی چیزی نخواست. علی برای کمک کردن در کارهای منزل از فاطمه چیزی نخواست. علی و فاطمه برای هم بهترین بودند اما دقیقاً به این دلیل که هیچ‌کدام برای بهترین بودن شرطی برای دیگری نگذاشته بودند. اگر ما هم ادعای علوی و فاطمی بودن داریم که داریم باید از ایشان الگو بگیریم و نباید هرکدام از ما، از همسرمان بخواهیم اول او علی یا فاطمه شود تا من تغییر کنم. به امید روزی که الفت بین همسران مانند الفت بین علی و فاطمه باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *