صد رحمت به سیگار

داشتم فکر میکردم برای این دل نوشته چه عنوانی رو انتخاب کنم. یاد نوجوونیم افتادم که دائم پدرومادرمون تذکر میدادن که سراغ سیگار نری و سیگار شروع اعتیاده و …
بله سیگار بود که از یه وسوسه و یه کنجکاوی شروع میشد که بریم بکشیم ببینیم چیه اصلا. اصلا چرا نباید بکشیم. مگر سیگار قراره با ما چکار کنه. برخی از دوستانم رفتن و کنجکاویشون رو عملا امتحان کردن و متاسفانه تعدادی از همون ها هم اسیر شدن. سال اول دبیرستان دوستی داشتم که در حل مسائل فیزیک واقعا درجه یک بود. حدود۷ سال بعد او را پشت یه وانت سبزی فروشی دیدم و احوال پرسی کردم و بعد مرور برخی خاطرات خوش دوران دبیرستان ازش پرسیدم تو با این همه استعداد چرا اینطور؟
گفت همه چیز از سیگار شروع شد و به چیزهایی کشید که خودت میدونی و الان باید خدا رو شکر کنم که همین کار از دستم برمیاد.
اما شاید بگید خب اینها چه ربطی به عنوان مطلب داره؟

telegram2


مطلب از این جا شروع میشه که الان جوون و نوجوون ما رو چیزی به مراتب خطرناک تر از سیگار تهدید می کنه. فضای مجازی و به طور ویژه برنامه های پیام رسان که از میون اونها این روزها تلگرام از همه بیشتر اسیر گرفته. میگم اسیر چون واقعا اسارته جنگه و تخریبه . جوون با یه وسوسه که برم برم ببینم تو اینجا چه خبره عضو شبکه اجتماعی میشه. وقتی وارد میشه گروه های مختلف رو می بینه و هر کدوم کنجکاویش رو بر می انگیزه و میره میبینه توش هیچ قاعده و قانونی نیست. هر کس هر چی خواست می گه.فضایی کاملا ازاد و بدون هیچ قیدی. هر چیزی که فکرش رو بکنه هست و هر فکری اونجا داره خودش رو تبلیغ میکنه. یه عده علیه اسلام میگن، یه عده علیه ایران، یه عده مسائل جنسی جوون رو هدف قرار دادن و یه عده هم غیرت ایرانی رو. از انحرافات جنسی به عناوین مختلف دفاع میشه. کم کم کسی که فقط از روی کنجکاوی وارد شده بود، در مسائلش شک می کنه. وابسته میشه و اگر نوجوون باشه اسیر مسائل جنسیِ بی پرده این فضا میشه.
اما چرا صد رحمت به سیگار، چون سیگار که مقدمه اعتیادهای دیگر هم هست در بدترین حالت یک خانواده رو بهم میریخت اما این فضا نه تنها رحمی به خانواده ها نداشته و آمار طلاق  کسانی که عضو این فضاها بودن زیاد شده، بلکه آسیب های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی جبران ناپذیری برای جامعه داره. میزان تحریک جنسی که در این شبکه ها صورت میگیره به مراتب بیشتر از سطح واقعیت یا حتی یک فیلم پورن هست. در این فضا اعضا به دروغ و راست، خاطراتی از تجربه های جنسی برای یکدیگر تعریف میکنن و میزان تحریک را به اوج خود میرسونن. گاه دعوت به اعمالی می کنن که در خیال هیچکسی نمی گنجه مثلا تجاوز و مدفوع و ادرار خواری اما کاملا حساب شده ه و چنان با آب تاپ این اعمال را لذت بخش جلو میدن که نوجون نتونه هیچ کنترلی رو خود داشته باشه و بره اونها را انجام بده . مشکل آنجا چندبرابر میشه که از شخص خواسته میشه که این اعمال را در مورد ناموس خود، یا ناموس دیگران انجام بده.
بارها شخصا دیده ام که دعوت به مرگ سفید یا خودکشی میکنن و چنان با آب تاب از آن صحبت میکنن که اگر نوجوانی کمی احساساتی شده باشه یا شکست عشقی خورده باشه به راحتی اقدام به خودکشی میکنه. انتشار عکس هایی که در آن توهین به هر شخصیتی که از آن دل خوشی ندارن از جمله دیگر واقعیت های فضای مجازیه. عکس هایی که در جسارت به پیامبر در این فضا منتشر میشه دیگه برای همه عادی شده و مسلمان تنها کاری که میتونه بکنه ، نگاه نکردنشه. اما مسئولین مملکت گویا راضی به این امر بوده و با وجود اطلاع از حجم بالای توهین هایی که به پیامبر و ائمه و دیگر شخصیت ها میشه نه تنها ناراحت نیستند بلکه همان توجیه کفار را که کاریکاتور پیامبر رو منتشر کردن، می آورن که آزادی بیانه و باید گذاشت مردم حرفشان را بزنن.
شبکه بی بی سی در ماهواره مسدوده اما در این فضا همان ویدئو را در اختیار مردم میزاره اما میشه آزادی بیان، همجنس بازها کانال دارن، میشه آزادی بیان، توهین به اسلام و ایران کانال داره میشه آزادی بیان، توهین کننده به مراجع و علما کانال داره اما میشه آزادی بیان اما اگر یه روزنامه از دولت انتقاد کنه سریع بایکوت میشه.
گویا همه اینها با آزادی بیان قابل جمعه و براشون مهم نیست بر سر جوون ایرانی چی میاد.
جوونی که در عقایدش مشکوک، در مقدساتش تردید کرده و دیگه غیرتی نسبت به اونها نداره، ناموسش براش مهم نیست، به جای درس خوندن تو کل کل کردن و دیدن تصاویر مستهجنه و… این جوونیه که مسئولین با بهانه ازادی بیان می خوان تحویل جامعه بدن.

اینجاست که هرچی فکر میکنم به خودم میگم صد رحمت به سیگار که باز ضررهاش محدود بود اما …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *