سوال: آیا همه انسان ها اشرف مخلوقات هستند؟

با سلام خسته نباشید اینکه میگن انسان ها اشرف مخلوقاتن؟؟ آیا اشرف مخلوقات یک صفت کلیه و به همه ی انسانها داده میشه حتی انسانهای خلافکار یا فقط مربوط به اولیاالله است؟

جواب:

منظور از اشرف در این موارد اشرف بالفعل نیست. یعنی اینطور نیست که همه انسان هم اکنون از همه دیگر موجودات با شرافت تر باشند. بلکه به این معناست که انسان ها قابلیت اشرف شدن را دارند. به دلیل اینکه همین انسان می تواند: إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِنْدَ اللَّهِ الَّذینَ كَفَرُوا فَهُمْ لا یُؤْمِنُونَ
اگر انسان ها تفکر را کنار بگذارند از چهارپایان هم نازلتر می شن: لَهُمْ قُلُوبٌ لا یَفْقَهُونَ بِها وَ لَهُمْ أَعْیُنٌ لا یُبْصِرُونَ بِها وَ لَهُمْ آذانٌ لا یَسْمَعُونَ بِها أُولئِكَ كَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِكَ هُمُ الْغافِلُونَ
اما قابلیت اشرف مخلوقات شدن برای غیر انسان ها نیست یعنی اونها حتی بالقوه هم اشرف مخلوقات نیستند و این توانایی رو ندارند که اشرف مخلوقات بشن اما انسان این توانایی رو داره اما اینکه انسان اشرف مخلوقات هست دلایلی داره از جمله اینکه خداوند دستور به تکریم بنی ادم داده و تمام دنیا را برای او خلق و مُسَخَّر کرده: وَ سَخَّرَ لَكُمْ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ جَمیعاً مِنْهُ إِنَّ فی‏ ذلِكَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ
بنابراین انسان اشرف مخلوقات است به این معنا که اگر از قابلیت هایی که به او داده شده به درستی استفاده کند می تواند برترین و با شرافت ترین مخلوق گردد در غیر این صورت دلیلی برای برتری وی بر موجودات دیگر نیست. مخصوصا که دارایی و امکانات موجودات دیگر همچون انسان نیست. پس اگر انسان هم مثلا همچون حیوانات رفتار کند و زندگی کند نه تنها از آنها برتر نیست و حتی مساوی هم نیست.

2 پاسخ
 1. صادق
  صادق says:

  ولی انسان بماهوانسان …اشرف مخلوقات است تاجایی ک خداوند متعال میفرماید انی جاعل فی الارض خلیفه…حال اگر انسانی نتواند ب کمال انسانی دست یابد و درگمراهی قرار گیرد مثلا فردی از یک خانواده ی کافر یا اهل کتاب متولد شود و دسترسی ب تحقیق نداشته باشد و برهمان کفر باقی بماند ایا او از اشرف مخلوقات خارج است؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  • bab11adminuser
   bab11adminuser says:

   انسان بما هو انسان، بله
   اما این معنیش نمیشه هر انسانی
   چون انسان ها ، انسان بما هو انسان، باقی نمی مونن
   اگر انسان بما هو انسان دسترسی به تحقیق نداشته باشه، و بر کفر باقی بمونه، بالاخره از برخی کمالات محروم شده، اما مثل بقیه ای که عمدا کافر شدند نخواهد بود.
   اما از اونجا که فرصت تحقیق برای بسیاری از کافرین فراهم بوده و حتی استدلال رو هم حق دونستن اما منکر شدند بنابراین نمیشه گفت این انسان هم اشرف مخلوقاته بلکه به تعبیر قران شر دواب است.
   بله اگر به ذات این انسان بدون در نظر گرفتن عوارضی که بر وی آمده نگاه کنیم شرافت ذاتی خودش رو داره
   اما همین شرافت ذاتی مانع از عذاب جهنم نمیشه در حالیکه حیوانات با نداشتن این شرافت دچار عذاب نخواهند شد.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *